28 Şubat 2013 Perşembe

Minecraft' ta Tarım?

Merhaba arkadaşlar. Tarımı bilmeyen arkadaşlarımız vardır mutlaka. Bunun için size tarım yapmak ile ilgili bir konu açtım :)

Minecraft' ta tarım yaparak yiyecek üretebilirsiniz. (Ekmek, patates vb.) Ancak, tarım yapabilmek için çapa gerekir. Çapa nasıl yapılır?;

İtemlerinizi resimdeki gibi yerleştirdikten sonra çapa üretmiş olursunuz.Ekim yapmak için ise, tohum gerekir. Otları keserek, tohum elde edebilirsiniz. Bu 2 item hazırsa başlayalım. İlk olarak;


Bu resimdeki gibi biryer hazırlayalım. (Toprak) Sonra çapayla topraklara sağ tıklayalım. Böylece tohumu ekmek için hazır hale geldi. Şimdi, tohumu toprağa sağ tıklayalım.

Tohumu ekmiş olduk. 1-2 gece beklerseniz, bitkiler büyüyecektir. İsterseniz, tohumların yanına meşale koyarak yaratıkların üzerinde doğmasını engelleyebilirsiniz.

26 Şubat 2013 Salı

Köylüleri Çiftleştirmek

Merhaba arkadaşlar. Tarafımca denenmiştir :) Köylüleri Çiftleştirmek!!

Çoğu kişi bilmiyordur ya da duymuştur. Ben ne zamandır denemek istiyordum, şimdi deneyebildim. Ve başarılı oldu!!

Şimdi, bir adet ev yapıyoruz. Basit olsun. Tavsiyem, 8x8. 7-8 tane kapı koyun. Sonra da, farklı cins olacak şekilde 2 adet köylü koyun. Birkaç saniye bekleyin ve tamamdır :)Bu da küçük adam :)

Domuza Binip Gezmek :)

Merhaba arkadaşlar. Domuza binip gezmekte az bilinen şeyler arasında sayılmakta. Bu yüzden size, domuza binip gezmeyi açıklayacağım.

Domuza bindiğinizde böyle görünürsünüz.Domuza binip, istediğiniz yere gidebilirsiniz ki bin deyince de binilmiyor :)

Malzemeleri aşağıda anlattım.
İlk olarak, bize eyer gerekiyor. Eyer, Ulaşım sekmesinde bulunur. Survivalde eyer yapılmaz. Eyer, dungeonlarda bulunur. Bir diğer malzeme, havuçlu olta. Havuçlu oltanın yapımı;


Malzemeleri, resimdeki gibi yerleştirin.

Şimdi de bir domuz bulmamız gerekiyor. Domuz, heryerde bulunabilir. Domuz bulduktan sonra, bulduğunuz eyeri domuza sağ tıklayarak takın. Havuç oltasını elinize alıp, domuza tekrar sağ tıklayın ve domuza binin. Böylece, domuz oltayı çevirdiğiniz yöne doğru gidecek :)


24 Şubat 2013 Pazar

Herobrine Nedir?

Herobrine, söylentilere göre Notch (Markus Persson)' un ölmüş kardeşidir. Söylentilerden biride, Notch, Minecraft' uın önceki versiyonlarında Brine anısına yaptığı söyleniyor. Karşılaşma ihtimaliniz 1 milyonda bir hatta hiç yoktur. Ancak, modla çağırılabilir :)

Herobrine' nin gözleri beyazdır ve steveye benzer. Minecraft 1.3.1 versiyonunda kaldırılmış. Notch, kendisinin ölmüş bir kardeşinin olmadığını söylemişti. Yani, endişelenmemize hiç gerek yok. Korkmamıza da gerek yok!

Herobrine;
Minecraft Portaller

Merhaba arkadaşlar. Portal dediğimiz şey, Nether, End gibi yerlere gitmek için yapılan sistemdir. Mod yükleyerek, daha fazla yere gidebilirsiniz :)

Minecraft' taki portaller Nether ve End' dir. Şimdi size Nether ve End' e gitmeyi anlatıcam. Daha doğrusu video :)

Nether' e survivalde gitmek için;İsterseniz de Nether' den Overworld' a yani Dünya' ya dönebilirsiniz.

End' e gidiş; (Ender Dragon' a dikkat edin.)

End' e survival' de gitmek kolay değildir. Birçok malzeme lazımdır. Blaze çubuğu (alevli çubuk), Ender Gözü, Son Portali Çerçevesi. Creative' de gitmek isterseniz, herşey envanterdedir :)

Blaze çubuğu için, Nether' deki Blazeleri öldürüp, onların çubuklarını alın.
Ayrıca, blaze çubuğu ocağa koyduğumuzda daha dayanıklı bir malzemedir.
Blaze çubuğundan, Blaze Powder elde edelim.Burda lazım olan, Blaze Powder ve Ender İncisi. Ender İncisi, Endermanlardan düşer.
Ama burda, bize 1 tane değil, 5-10 hatta 15-20 tane lazım. 

Şimdi bize biraz sabır gerekiyor. Eğer sabırlı biri iseniz, bu adımı kolayca yapabilirsiniz. Elde ettiğiniz, ender gözünü sağ tıklatın, ender gözü uçmaya başlayacak ve bir yerde düşecek. Bunu sürekli tekrarlayın. Bir yerde yere doğru gitmeye başlayacaktır. Orayı, aşağı doğru kazın. Stronghold' a geldiniz. Tebrikler.

Şimdi, lavlı bir yer arayın. Oranın üzerinde, çerçevelerle birlikte portal vardır. Elde ettiğiniz, Ender Gözlerini, portala, içeri doğru bakacak şekilde yerleştirin. (Burası sinir bozucu olabilir. Her zaman içeri bakmıyor ve çerçeveyi kırmak zorunda kalıyorsunuz ve o portal artık çalışmıyor.)

Doğru yaptıysanız, böyle birşey olacak. Aşağıda lav var ama oraya düşmüyorsunuz :) Portale atlayın vee; End' e gelmiş bulunmaktasınız :)


Buraya gelmiş olmanız lazım ki başka bir yere gitmiş olamazsınız :)

Şimdi karşılaşma zamanı.. Ender Dragon vs. Steve!!!

 İlk olarak, resimde görünen, ışık gibi şeyleri yok etmemiz gerekiyor. Ender Dragon onlardan canını doldurur. Etraf temizlendi, şimdi Ender Dragon ile kapışma zamanı.. Ender Dragon size saldırırken ona vurun veya havadayken okla vurmaya çalışın. Ender Dragon öldüğünde, tonlarca exp düşüyor. Onları toplayın. 70-75 level olacaksınız :) Bir de portal oluşuyor. Bu portal sizi evinize ışınlar. Portalin üzerinde, Ender Dragon yumurtası vardır. Onu pistonlarla almanız gerekiyor. (Almasanız da olur)

Portale girdikten sonra, yazılar yazacak. Oyunu bitirdiğimizle ilgili. ESC' ye basarak geçebilirsiniz. (isterseniz izleyin) Evimize gittikten sonra, istediğimiz şeyi yapabiliriz :)

Anlatım bana aittir!

World Edit Kodları

Merhaba arkadaşlar, bildiğimiz gibi world edit ile kolayca kale, bina, ev gibi şeyler yapabiliyoruz.

World Edit kodları vardır. /set sayı, /outline sayı gibi. Bunların arasında bilmediğimiz kodlarda olabilir. Bu yüzden, bu yazıyı paylaşıyorum :)

//wand: World Edit baltasını verir. (Tahta Balta)
//copy: Seçili alanı kopyalar.
//cut: Seçli alanı keser.
//paste: Yapıştırmaya yarar.
//rotate: Seçili alanı döndürür.
//save: ''.schematic.'' kaydeder.
//load: ''.schematic.'' yükler.
//pasteair: Havayla beraber kaydeder.
//clearclipboard: Chat' ı siler.
//hycl: Seçili alana içi boş bir silindir inşa eder.
//cyl: Seçili alana içi dolu bir silindir inşa eder.
//sphere: İçi dolu küreler üretir.
//hsphere: İçi boş küreler üretir.
//drain: Seçili alandaki su ve lavları boşaltır.
//fill: Boşlukları doldurur ve alanı temizler.
/fixwater: Suyu düzeltir.
/fixlava: Lavı düzeltir.
//set: Seçili alanı istenilen blok/ bloklar ile kaplar.
/forestgen: Notch Tree Algoritması ile bölgeyi ağaçla doldurur.
/snow: Kar yağdırır, suyu buza döndürür.
/butcher: Bütün mobları öldürür.
//limit: Seçili konulabilecek blokların sayısına limit getirir.

Peki bu kodlar nasıl kullanılır?

//wand yazarak elinize tahta baltayı alın.
Sol tuş ile başlangıç yeri, sağ tuş ile bitiş yeri seçin.
//set item kodu yazarak alanı kaplayın. bkz: İtem Kodları

Bu kadar.

İtem Kodları

Merhaba arkadaşlar, item kodları oynadığınız serverlerde ve single playerda size yardımcı olabilir.Kırmızı ile yazılanlar, /item kod yazdığınızda gelmez. World Edit kullanırken gelir :)

Aynen Böyleyim :)

Minecraft oynarken, ne yapsam diye aynen şöyle düşünürüm ve gerçekten ne yapman gerektiğini bulman zordur.


Minecraft oynamak, aslında o kadar kolay ki, zor geliyor. Ha, survival oynarsam tabii ki zor :) Hele, ilk gün hayatta kalmak :(

İlk survival oynadığımda, ne yapacağımı düşündüm. Resimdeki gibi. Creeperlardan ve iskeletlerden çok fazla korkuyordum. Ama sonra korkumu yendim. Survivalde bile creeperlara doğru gitmeye başladım. Sanki; Gel ve patla der gibi :)

Elmas bulma işi de zor ama tabii ki şart değil. Elmas ararken, fail yapabiliyorsunuz :)

Tabii, bende fail yapmışımdır, hemde yüzlerce kez!! 5-10 saniyelik kalp krizi geçiriyorsunuz, sonra bir bakmışız oyunu bırakıyoruz ve kendimizi başka oyunlara veriyoruz! Sinirimiz geçiyor ve tekrar Minecraft' a dönüyoruz.

Konu nerden nereye geldi :) Haydi yeniden başka konuya :)

Ben minecraft' ı arkadaşımdan duydum. İlk önce, ne saçma oyun bu herşey kare diyordum. Ama sonra oynama başlayınca, kendimi alamadım. Günde, 4-5 saat bilgisayar başındayım ve 4-5 saatin en az iki buçuk saati minecraft oynamakla geçiyor. Teşekkürler, Notch!! :)

Kısa zamanda, minecraft orjinal almayı düşünüyorum :) İyi geceler.